Hoppa till sidans innehåll

Framgångar vid SkidO SM/USM/VSM

16 MAR 2019 00:02
Vid SkidO SM i Malung håvade SOK:arna in flera medaljer! Marin Hammarberg H21 var 1:a vid lördagens sprint och 3:a på långdistansen. Truls Lindholm H20 körde hem silvret på långdistansen och silver tog även Alice L, Edvin L och Petter E vid USM lång!
  • Skapad: 16 MAR 2019 00:02

Nyhet Svensk Orientering

2019-03-09 SkidO, SM/USM/JSM/VSM, sprint

H21, 4 020 m: 1) Lars Moholdt, Wing OK, 14.44, 2) Martin Hammarberg, Sundsvalls OK, 14.46.

H20, 3 590 m: 1) Edvin Nordström, Täby OK, 15.46, 8) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 21.15.

H16, 3 190 m: 1) Isak Lundholm, Umeå OK, 13.59, 5) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, 16.04.

D15, 2 700 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 13.05, 4) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 14.24, 6) Ebba Andersson, Sundsvalls OK, 15.02, 11) Ebba Lindholm, Sundsvalls OK, 15.59, 12) Stina Lindholm, Sundsvalls OK, 16.07, 14) Emma Johansson, Sundsvalls OK, 18.12.

H15, 3 190 m: 1) Lucas Wanner, Avesta OK, 15.56, 4) Edvin Lake, Sundsvalls OK, 17.17.

H40, 3 590 m: 1) Anders Erlandsson, Sundsvalls OK, 17.54.

D45, 2 920 m: 1) Lena Turesson, OK Renen, 14.23, 4) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 21.35.

D50, 2 920 m: 1) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, 15.41, 4) Pia Lindholm, Sundsvalls OK, 16.43.

D70, 2 220 m: 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 20.41, 2) Ingrid Wiklander Nylander, Sundsvalls OK, 22.39.

2019-03-10 SkidO, SM/USM/JSM/VSM, lång

H21, 18 760 m: 1) Erik Rost, Alfta-Ösa OK, 1.19.46, 3) Martin Hammarberg, Sundsvalls OK, 1.21.30.

H20, 13 950 m: 1) Edvin Nordström, Täby OK, 59.49, 2) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 1.02.57.

H16, 6 820 m: 1) Albin Gezelius, IFK Mora OK, 32.50, 2) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, 35.40.

D15, 5 690 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 25.59, 2) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 28.28, 10) Ebba Andersson, Sundsvalls OK, 33.11, 12) Ebba Lindholm, Sundsvalls OK, 36.32, 15) Emma Johansson, Sundsvalls OK, 42.58.

H15, 6 820 m: 1) Esbjörn Montelius Risberg, OK Kåre, 37.08, 2) Edvin Lake, Sundsvalls OK, 38.00.

H40, 12 240 m: 1) Johan Granath, Bottnaryds IF, 53.47, 5) Anders Erlandsson, Sundsvalls OK, 59.36.

D45, 8 070 m: 1) Lena Turesson, OK Renen, 39.49, 4) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 54.04.

D50, 6 820 m: 1) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, 42.06, 3) Pia Lindholm, Sundsvalls OK, 43.12.

D70, 4 120 m: 1) Lena Leandersson, Älvdalens IF OK, 37.08, 2) Ingrid Wiklander Nylander, Sundsvalls OK, 41.30.

 

 

Skribent: Anna Nordin
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 

 

Saffrans Bodega-logotyp

dewire

 

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodvägen 7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060125375
E-post: This is a mailto link