Hoppa till sidans innehåll

Medaljregn på NM - 27st!

11 AUG 2019 20:25
I helgen har Norrlandsmästerskapen i orientering avgjorts i Älvsbyn. Det började med sprint på fredagen, långdistans på lördagen och avslutades med medeldistans på söndagen. VI var på plats med drygt 60 deltagare och var med det största klubb!
  • Uppdaterad: 11 AUG 2019 20:25

Tävlingarna gick i detaljrik stenbunden vildmarksterräng som inbjöd till högfarts orientering. Sundsvalls OKs elitgäng levererade flera pallplatser i både junior och seniorklasserna. 

Bäst lyckades Axel Lundgren i H18E som tog två guld, ett på långdistansen och ett på medeldistansen. I samma klass tog Hannes Lindahl ett brons på långdistansen. Stina Nordin i D21E tog ett guld på medeldistans och ett silver på sprinten, i samma klass var Johanna Sjölund 3:a på sprinten, 2:a på lången och 3:a på medel och Hanna Kjellin var 3:a på långdistansen. I H21E stod Olov Vikström för en fin insats då han knep ett brons vid långdistansen. Ett bra kvitto inför höstens SM tävlingar som går i Söderhamn. 

Ungdomarna var också högt upp i resultatlistan. Oskar Vikström i H16 tog ett guld och två silver och i samma klass tog Edvin Lake ett brons på sprinten. I D16 var Elsa Granholm 3:a på både medeldistansen och långdistansen och Alice Larsson 2:a på medeldistansen. För ungdomarna väntar USM i Oskarshamn i september.

2019-08-09 NM, sprint, Älvsby IF OK

D21 Elit, 2 530 m: 1) Evelina Wickbom, Vittjärvs IK, 15.09, 2) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 15.25, 3) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 16.39, 6) Hanna Kjellin, Sundsvalls OK, 18.14, 8) Kadri Kalvo, Sundsvalls OK, 19.11.

H21 Elit, 2 930 m: 1) Hugo Eriksson, OK Nolaskogsarna, 16.11, 9) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 18.34, 10) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 19.49, 12) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 20.54, 16) Anders Axling, Sundsvalls OK, 32.49.

H20 Elit, 2 530 m: 1) Jakob Lindehag, Piteå IF Orienteringsklubb, 14.45, 4) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 16.49.

H18 Elit, 2 320 m: 1) Tobias Snell, OK Renen, 11.56, 4) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 13.54, 5) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 14.19, 6) Jonne Liukkonen, Sundsvalls OK, 14.23, 7) Lukas Johansson, Sundsvalls OK, 17.07.

D16, 2 160 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 15.38, 5) Ylva Sandström, Sundsvalls OK, 17.53, 7) Astrid Rex, Sundsvalls OK, 18.16.

H16, 2 280 m: 1) Isak Lundholm, Umeå OK, 13.41, 2) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, 13.54, 3) Edvin Lake, Sundsvalls OK, 14.17, 5) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, 15.05.

D14, 2 010 m: 1) Maja Lundholm, Umeå OK, 14.59, 6) Signe Feil, Sundsvalls OK, 16.41, 8) Ella Ytterström, Sundsvalls OK, 18.53.

H14, 2 010 m: 1) Otto Timby, Umeå OK, 12.42, 2) Mattias Larsson, Sundsvalls OK, 12.53, 3) Simon Nordlander, Sundsvalls OK, 13.14, 12) Emil Lundgren, Sundsvalls OK, 19.10.

H12, 1 820 m: 1) Martin Nilsson, Skogslöparna, 11.06, 5) Alex Andersson, Sundsvalls OK, 14.27, 13) Valter Hoffman, Sundsvalls OK, 18.42.

D10, 1 670 m: 1) Agnes Feil, Sundsvalls OK, 15.08, 3) Selma Ytterström, Sundsvalls OK, 16.32.

D40, 2 010 m: 1) Åsa Pauler, Skogslöparna, 14.39, 3) Kristina Nordlander, Sundsvalls OK, 16.48, 5) Irené Larsson, Sundsvalls OK, 17.36.

H40, 2 300 m: 1) Andreas Lundholm, Umeå OK, 13.32, 5) Josef Andersson, Sundsvalls OK, 17.11, 6) Tony Dalebrand, Sundsvalls OK, 18.00.

D45, 1 890 m: 1) Lena Turesson, OK Renen, 13.57, 3) Anna Lundgren, Sundsvalls OK, 17.01, 5) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 17.55.

H45, 2 280 m: 1) Claes Turesson, OK Renen, 13.20, 2) Håkan Stolt, Sundsvalls OK, 14.27, 3) Thomas Rex, Sundsvalls OK, 14.29, 14) Erik Norin, Sundsvalls OK, 17.13, 16) Lars Henriksson, Sundsvalls OK, 17.35, 19) Fredrik Nordlander, Sundsvalls OK, 19.17.

H50, 2 170 m: 1) Pär Lundgren, Skellefteå OK, 13.53, 10) Mats Johansson, Sundsvalls OK, 17.24.

H60, 2 160 m: 1) Ulf Burman, Gustavsbergs OK, 15.55, 2) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 16.42.

D70, 1 460 m: 1) Eva Feil, Skellefteå OK, 13.44, 4) Christina Flordal, Sundsvalls OK, 16.04.

Öppen 1, 1 430 m: 1) Sofia Otten, Umeå OK, 16.23, 2) Elsa Lake, Sundsvalls OK, 16.41.

Öppen 5, 2 190 m: 1) Joel Larsson, Gammelstads IF, 15.09, 8) Ivar Lake, Sundsvalls OK, 21.01, 17) Katharina Sandström, Sundsvalls OK, 24.39, 19) Anna Hoffman, Sundsvalls OK, 25.13, 22) Caroline Ytterström, Sundsvalls OK, 26.01.


2019-08-10 NM, lång, Älvsby IF OK

D21 Elit, 8 750 m: 1) Evelina Wickbom, Vittjärvs IK, 1.21.14, 3) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 1.29.20, 5) Hanna Kjellin, Sundsvalls OK, 1.33.17.

H21 Elit, 11 440 m: 1) Hugo Eriksson, OK Nolaskogsarna, 1.14.12, 5) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 1.24.53.

D18 Elit, 6 340 m: 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 1.19.23, 4) Julia Nordlander, Sundsvalls OK, 1.43.23.

H18 Elit, 7 550 m: 1) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 57.59, 3) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 1.06.56, 4) Jonne Liukkonen, Sundsvalls OK, 1.08.21.

D21 Kort, 5 000 m: 1) Kadri Kalvo, Sundsvalls OK, 1.09.34.

H21 Kort, 7 510 m: 1) Anders Axling, Sundsvalls OK, 1.10.29, 2) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 1.19.54.

D16, 4 750 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 49.01, 2) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 51.43, 3) Elsa Granholm, Sundsvalls OK, 52.15, 5) Ylva Sandström, Sundsvalls OK, 55.26, 8) Astrid Rex, Sundsvalls OK, 1.01.51.

H16, 5 170 m: 1) Marcus Nilsson, Skogslöparna, 44.48, 2) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, 45.31, 5) Edvin Lake, Sundsvalls OK, 50.28, 8) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, 1.01.50.

D14, 3 820 m: 1) Tyra Larsson, IFK Umeå, 33.48, 8) Signe Feil, Sundsvalls OK, 44.45, 10) Ella Ytterström, Sundsvalls OK, 59.04.

H14, 3 820 m: 1) Olov Norin, Sundsvalls OK, 28.21, 2) Hugo Nordlander, Sundsvalls OK, 28.30, 8) Mattias Larsson, Sundsvalls OK, 38.05, 11) Simon Nordlander, Sundsvalls OK, 45.37.

H12, 3 190 m: 1) Martin Nilsson, Skogslöparna, 24.37, 6) Alex Andersson, Sundsvalls OK, 29.23, 7) Ivar Granholm, Sundsvalls OK, 30.06, 17) Valter Hoffman, Sundsvalls OK, 51.00.

D10, 1 850 m: 1) Agnes Feil, Sundsvalls OK, 14.40, 4) Selma Ytterström, Sundsvalls OK, 17.35.

D40, 5 000 m: 1) Helena Forsberg, Skogslöparna, 47.31, 3) Elin Svensson, Sundsvalls OK, 50.59, 9) Kristina Nordlander, Sundsvalls OK, 1.02.15.

D45, 4 380 m: 1) Lena Turesson, OK Renen, 37.31, 3) Anna Lundgren, Sundsvalls OK, 50.07, 6) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 52.41.

H45, 6 340 m: 1) Thomas Rex, Sundsvalls OK, 49.14, 4) Håkan Stolt, Sundsvalls OK, 53.09, 11) Lars Henriksson, Sundsvalls OK, 1.02.16, 17) Fredrik Nordlander, Sundsvalls OK, 1.20.57.

D50, 4 380 m: 1) Anna Nordin, Sundsvalls OK, 53.23.

H50, 5 920 m: 1) Peter Westin, Vittjärvs IK, 48.51, 2) Erik Norin, Sundsvalls OK, 50.01, 15) Mats Johansson, Sundsvalls OK, 1.36.16.

H60, 5 000 m: 1) Clas Fries, Umeå OK, 41.33, 4) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 50.22.

D70, 2 980 m: 1) Christina Westman, Hudiksvalls OK, 40.09, 6) Christina Flordal, Sundsvalls OK, 54.27, 7) Ingrid Wiklander Nylander, Sundsvalls OK, 1.07.03.

H70, 3 940 m: 1) Signar Eriksson, Stöcksjö IS, 38.16, 14) Jon Flordal, Sundsvalls OK, 1.21.25.

H80, 2 980 m: 1) Thorsten Johansson, Långvikens OK, 48.49, 8) Sören Jansson, Sundsvalls OK, 1.20.56.

Öppen 1, 1 850 m: 1) Elsa Lake, Sundsvalls OK, 17.41.

Öppen 3, 3 190 m: 1) Ivar Lake, Sundsvalls OK, 29.19, 8) Anna Hoffman, Sundsvalls OK, 55.05.

Öppen 5, 3 870 m: 1) Kent Tuoremaa, Vittjärvs IK, 39.07, 14) Caroline Ytterström, Sundsvalls OK, 1.07.36, 22) Irené Larsson, Sundsvalls OK, 1.16.24, 27) Katharina Sandström, Sundsvalls OK, 1.19.04.

Öppen 8, 4 380 m: 1) Fredrik Lernstål, Klubblös, 44.19, 6) Fredrik Granholm, Sundsvalls OK, 1.05.10, 8) Josef Andersson, Sundsvalls OK, 1.05.44.

2019-08-11 NM, medel, Älvsby IF OK

D21 Elit, 4 330 m: 1) Isabel Salén, IFK Mora OK, 30.31, 2) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 32.32, 4) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 33.50, 12) Hanna Kjellin, Sundsvalls OK, 41.29, 13) Kadri Kalvo, Sundsvalls OK, 44.04.

H21 Elit, 4 890 m: 1) Erik Blomgren, Stora Tuna OK, 29.16, 7) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 32.55, 14) Anders Axling, Sundsvalls OK, 35.50, 23) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 39.34, 25) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 42.14, 27) Tony Dalebrand, Sundsvalls OK, 56.05.

H20 Elit, 4 640 m: 1) Simon Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 31.51, 4) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 52.01.

D18 Elit, 3 450 m: 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 32.11, 5) Julia Nordlander, Sundsvalls OK, 41.58.

H18 Elit, 3 880 m: 1) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 23.27, 4) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 29.55, 5) Jonne Liukkonen, Sundsvalls OK, 31.35, 6) Lukas Johansson, Sundsvalls OK, 35.07.

D16, 3 750 m: 1) Elin Forsgren, OK Nolaskogsarna, 32.06, 3) Elsa Granholm, Sundsvalls OK, 36.42, 6) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 46.21, 8) Astrid Rex, Sundsvalls OK, 47.29, 10) Ylva Sandström, Sundsvalls OK, 59.20.

H16, 3 750 m: 1) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, 24.49, 7) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, 30.21, 9) Edvin Lake, Sundsvalls OK, 34.07.

D14, 3 000 m: 1) Alice Rytterstedt, Skogslöparna, 30.03, 6) Signe Feil, Sundsvalls OK, 40.38, 9) Ella Ytterström, Sundsvalls OK, 47.23.

H14, 3 000 m: 1) Sixten Persson, Skogslöparna, 22.49, 2) Olov Norin, Sundsvalls OK, 23.34, 7) Simon Nordlander, Sundsvalls OK, 28.56, 10) Hugo Nordlander, Sundsvalls OK, 30.51, 11) Mattias Larsson, Sundsvalls OK, 32.50, 15) Emil Lundgren, Sundsvalls OK, 47.03.

H12, 2 120 m: 1) Martin Nilsson, Skogslöparna, 14.55, 3) Alex Andersson, Sundsvalls OK, 22.43, 5) Valter Hoffman, Sundsvalls OK, 23.17, 7) Ivar Granholm, Sundsvalls OK, 24.18.

D10, 1 430 m: 1) Agnes Feil, Sundsvalls OK, 10.06, 3) Selma Ytterström, Sundsvalls OK, 11.40.

D40, 3 450 m: 1) Karin Persson, Skogslöparna, 31.39, 3) Elin Svensson, Sundsvalls OK, 39.35.

H40, 3 860 m: 1) Anders Bennitz, OK Renen, 24.14, 7) Josef Andersson, Sundsvalls OK, 37.13.

D45, 3 100 m: 1) Anna Lundgren, Sundsvalls OK, 29.00, 4) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 37.30.

H45, 3 880 m: 1) Magnus Lindmark, IFK Kiruna, 25.21, 2) Thomas Rex, Sundsvalls OK, 25.27, 6) Håkan Stolt, Sundsvalls OK, 27.50, 10) Erik Norin, Sundsvalls OK, 30.42, 11) Lars Henriksson, Sundsvalls OK, 31.37.

D50, 3 100 m: 1) Anna Karin Nilsson, Umeå OK, 31.14, 2) Anna Nordin, Sundsvalls OK, 34.51.

H50, 3 530 m: 1) Pär Lundgren, Skellefteå OK, 28.55, 17) Mats Johansson, Sundsvalls OK, 46.53.

H60, 3 530 m: 1) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 26.59.

D70, 2 410 m: 1) Ann-Marie Rees-Andersson, Enebybergs IF, 30.43, 5) Christina Flordal, Sundsvalls OK, 39.04, 6) Ingrid Wiklander Nylander, Sundsvalls OK, 42.41.

H70, 3 310 m: 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 27.25, 7) Jon Flordal, Sundsvalls OK, 47.23.

H80, 2 410 m: 1) Per-Anders Brännström, Arvidsjaurs OK, 37.37, 5) Sören Jansson, Sundsvalls OK, 43.21.

Öppen 3, 2 120 m: 1) Anna Hoffman, Sundsvalls OK, 30.13.

Öppen 5, 2 960 m: 1) Anders Killmey, Vittjärvs IK, 36.56, 13) Caroline Ytterström, Sundsvalls OK, 55.22, 16) Katharina Sandström, Sundsvalls OK, 57.21, 20) Irené Larsson, Sundsvalls OK, 1.02.11.

 

Skribent: Anna Nordin
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 Dewire by Knightec

Saffrans Bodega-logotyp

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodvägen 7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060125375
E-post: This is a mailto link