Hoppa till sidans innehåll

Frida 9:a på SM-lång

19 SEP 2019 23:41
Vid helgens SM-lång i Segersta utanför Söderhamn tog sig 5 SOK:are till A-final, och av dem lyckades Frida Vikström i D20 bäst med en 9:e plats. Till A-final tog sig också Stina Nordin, Hanna Kjellin, Julia Nordlander och Axel Lundgren.
  • Skapad: 19 SEP 2019 23:41

I B- och C finalerna lyckades Johanna Sjölund bäst med en 4:e plats i D21 B-final.  Det bjöds på långa och fysiskt krävande banor i klassisk Hälsingeterräng. Nu väntar medel-SM och stafett-SM till helgen i delvis samma område som Oringen 2006 kring Kyrkbyn, norr om Mohed.

RESULTAT:

2019-09-15 SM, lång, final

D21 Final A, 12 370 m: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 1.31.09, 35) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 2.19.54.

D20 Final A, 8 410 m: 1) Isa S Envall, IK Hakarpspojkarna, 1.13.38, 9) Frida Vikström, Sundsvalls OK, 1.22.57.

D18 Final A, 6 530 m: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 58.09, 30) Julia Nordlander, Sundsvalls OK, 1.21.22.

H18 Final A, 8 370 m: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 55.13, 31) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 1.16.52.

D21 Final B, 9 410 m: 1) Olivia Nilsson, OK Pan-Kristianstad, 1.34.54, 4) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 1.41.17, 7) Jonna Jungåker, Sundsvalls OK, 1.46.54.

H21 Final C, 9 920 m: 1) Thomas Landqvist, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.16.31, 5) Anders Vedin, Sundsvalls OK, 1.25.10.

D18 Final B, 5 610 m: 1) Clara Samuelsson, OK Vivill, 1.03.28, 16) Alice Palmgren, Sundsvalls OK, 1.31.22.

H18 Final B, 7 290 m: 1) Felix Silver, Gävle OK, 58.34, 32) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 1.27.05.

Skribent: Anna Nordin
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 Dewire by Knightec

Saffrans Bodega-logotyp

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodvägen 7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060125375
E-post: This is a mailto link