Hoppa till sidans innehåll

Sprint SM och Ultra SM

10 JUN 2019 00:12
Orienteringens motsatser den korta sprinten och den superlånga ultran avgjordes med några dagars mellanrum i Hälsingland, och givetvis var vi med och fajtades om medaljerna. Bäst på sprinten lyckades Frida Vikström D20 med en 6:e plats i finalen.
  • Skapad: 10 JUN 2019 00:12

På Ultran var Hanna Kjellin D20 bäst med en 9:e plats, och fick liksom Frida på sprinten kliva upp på podiet och ta emot ett SM-löv. 

Vid sprint SM gick även Hannes Lindahl H18, Hanna Kjellin D20, Gustav Fraenell H20, Stina Nordin D21 och Hanna Hugosson D21 till A-final. Vid söndagens sprint stafett ställde vi upp med två unga lag som blev 19:e och 24:e lag, som med nya erfarenheter vill mer och bättre nästa år.

Ultra SM blev en kamp mot värmen och terrängen på de tuffa banorna, många var ute kring 2,5-3h och det var slitna löpare som tog sig i mål efter många kilometers orientering. Förutom Hanna K var Axel Lundgren precis utanför tio bästa listan med en 11:e plats i H18, och Stina Nordin tappade en 9:e plats i D21 vid tredje sista kontrollen.

2019-06-01 SM, sprint, individuell, final

H21 final B, 2 390 m: 1) Ludvig Eriksson, Kils OK, 13.27, 12) Anders Axling, Sundsvalls OK, 15.09, 21) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 17.55.

D21 final A, 2 320 m: 1) Karolin Ohlsson, Järla Orientering, 13.53, 16) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 16.27, 20) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 16.51.

H20 final A, 2 520 m: 1) Gustav Runefors, Växjö OK, 13.31, 33) Gustav Frænell, Sundsvalls OK, 16.44.

H20 final B, 2 370 m: 1) Emil Pettersson, Karlskrona SOK, 16.18, 2) Måns Eriksson, Sundsvalls OK, 17.04.

D20 final A, 2 050 m: 1) Lisa Jonsson-Nordin, Skåneslättens OL, 13.07, 6) Frida Vikström, Sundsvalls OK, 13.29, 19) Hanna Kjellin, Sundsvalls OK, 15.21.

H18 final A, 2 330 m: 1) Samuel Pihlström, OK Landehof, 12.47, 38) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 16.27.

H18 final B, 2 250 m: 1) Leo Johansson, OK Kolmården, 12.29, 8) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 13.56, 14) Albin Kårén, Sundsvalls OK, 14.08.

D18 final B, 2 080 m: 1) Amelie Rajan, IFK Lidingö SOK, 16.08, 6) Julia Nordlander, Sundsvalls OK, 17.13, 11) Tove Frænell, Sundsvalls OK, 20.11.

 

2019-06-02 SM, sprint, stafett

HD21, 2 530 m: 1) Stora Tuna OK 1, 56.43, 19) Sundsvalls OK 1, 1.05.54, 24) Sundsvalls OK 2, 1.09.35.

 

2019-06-06 SM, ultralång

D21, 18 630 m: 1) Anna Wehlin, Linköpings OK, 2.41.10, 14) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 3.10.21.

D20, 12 310 m: 1) Vilma V Von Krusenstierna, OK Kåre, 2.01.16, 9) Hanna Kjellin, Sundsvalls OK, 2.46.19.

H20, 15 700 m: 1) Jonas Andersson, OK Roxen, 1.48.08, 16) Måns Eriksson, Sundsvalls OK, 3.04.39.

H18, 12 750 m: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 1.27.37, 11) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 1.59.38, 18) Albin Kårén, Sundsvalls OK, 2.04.45, 20) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 2.05.21.

 

Skribent: Anna Nordin
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 Dewire by Knightec

Saffrans Bodega-logotyp

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodvägen 7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060125375
E-post: This is a mailto link