Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sprint-KM 2018

2018-05-28 07:14
Klubben fick 18 nya klubbmästare på Sprint-KM som avgjordes i Bergsåker den 23/5
  • Uppdaterad: 2018-05-28 07:14

Det är dessa som kan titulera sig sprintklubbmästare det närmaste året

H10

Alexander Dufva

D10

Elsa Lake

H12

Kasper Larsson

 

D12

Alva Eliasson

 

H14

Hugo Nordlander

 

D14

Lovisa Dufva

 

H16

Oskar Vikström

 

D16

Irmelie Enström

 

H17-20

Albin Kåren

 

D21

Stina Nordin

 

H21

Anders Axling

 

D40

Eva Hellman

 

H40

Janne Näätänen

 

D50

Cecilia Edström

 

H50

Mattias Lindahl

 

H60

Ove Jansson

 

D70

Inger Lorentzson

 

H70

Winn Björklund

 

 

KM-resultatlista 2018

 

D10

 

 

1

Elsa Lake

 

15.02

2

Agnes Våberg

 

15.55

3

Sara Jakobsson

 

17.11

 

 

 

 

 

H10

 

 

1

Alexander Dufva

 

10:18

2

Herman Eliasson

 

10:50

3

Aron Carlsson

 

12:39

4

Tobias Opel

 

12:40

       

 

D12

 

 

1

Alva Eliasson

 

12:04

2

Emma Jacobsson

 

15:15

3

Klara Edström

 

19:14

 

 

 

 

 

H12

 

 

1

Kasper Larsson

 

09:10

2

Andrei Kuzmin

 

09:52

3

Emil Lundgren

 

11:04

4

Alex Andersson

 

11:24

5

Arvid Carlsson

 

13:24

6

Linus Opel

 

17:06

 

 

 

 

 

D14

 

 

1

Lovisa Dufva 

 

13:05

2

Wilma Larsson

 

13:28

3

Elsa Granholm

 

14:05

4

Ebba Andersson

 

14:43

5

Ylva Sandström

 

15:32

6

Stina Lindholm

 

16:01

7

Emma Johansson

 

16:37

8

Ebba Lindholm

 

16.56

9

Thilla Sundström

 

17.07

10

Thess Sundström

 

20.42

 

     

 

H14

 

 

1

Hugo Nordlander

 

11:02

2

Simon Nordlander

 

11:55

2

Edvin Lake

 

11.55

4

Mattias Larsson

 

13.08

4

Olov Norin

 

13.08

6

Oskar Erlandsson

 

18:52

 

 

 

 

 

D16

 

 

1

Irmelie Enström

 

11:59

2

Lisa Jakobsson

 

14:49

3

Amanda Schönfeldt

 

15:11

 

 

 

 

 

H16

 

 

1

Oskar Vikström

 

10:14

2

Axel Lundgren

 

10:54

3

Hannes Lindahl

 

11:13

Petter Erlandsson

 

12:02

 

 

 

 

 

H17-20

 

 

1

Albin Kåren

 

18:05

2

Robin Edlund

 

21:25

 

 

 

 

 

D21

 

 

1

Stina Nordin

 

17:14

2

Alice Palmgren

 

20:58

3

Ana Matkovic

 

25:36

 

 

 

 

 

H21

 

 

1

Anders Axling

 

15:22

2

Erik Toomingas

 

18:43

 

 

 

 

 

D40

 

 

1

Eva Hellman

 

13:22

2

Christina Källström

 

13:51

3

Kajsa Lake

 

14:21

4

Irene Larsson

 

15:14

5

Sara Timner

 

15:40

6

Lena Andersson

 

16:14

7

Malin Sundström

 

21.47

8

Tina Johansson

 

26:27

9

Petronella Enström

 

28:10

 

 

 

 

 

H40

 

 

1

Janne Näätänen

 

15:59

2

Erik Jakobsson

 

17:28

3

Per Nordanlind

 

18:07

4

Magnus Jonsson

 

18:12

5

Michael Larsson

 

18:14

6

Anders Erlandsson

 

18:16

7

Roger Palmgren

 

19.12

8

Fredrik Nordlander

 

19:16

9

Lars Henriksson

 

20:05

 

Tomas Edström

 

ej godkänd

 

 

 

 

 

D50

 

 

1

Cecilia Edström

 

16:25

2

Katharina Sandström

 

17:44

 

 

 

 

 

H50

 

 

1

Mattias Lindahl

 

11:07

2

Peter Hansson

 

14:11

3

Rolf Johansson

 

14:18

 

 

 

 

 

H60

 

 

1

Ove Jansson

 

19:54

2

Björn Abelsson

 

27:31

 

Sten-Olov Hellberg

 

ej godkänd

 

 

 

 

 

D70

 

 

1

Inger Lorentzson

 

15:32

2

Ingrid Petersson

 

16:24

3

Ulla Hellman

 

16:34

 

 

 

 

 

H70

 

 

1

Winn Björklund

 

11:23

2

Peter Lorentzson

 

13.00

3

Göran Berg

 

14:55

4

Ove Petersson

 

17:50

 

 

 

 


 

EJ KM

 

 

 

 

BANA 1

 

 

 

 

Olle Danielsson

 

10:56

 

 

Elisabet Engberg

 

11:36

 

 

Wilma Unander

 

17:21

 

 

Kajsa Erlandsson

 

23:29

 

 

Clemens Opel

 

25:55

 

 

Fanny Vikström

 

38:33

 

 

 

 

BANA 2

 

 

 

 

Ann Opel

 

11:46

 

 

 

 

 

 

 

BANA 3

 

 

 

 

Catrin Johansson

 

13.37

 

 

 

 

 

 

 

BANA 4

 

 

 

 

Emma Jakobsson

 

16.29

 

 

Caroline Johansson

 

21.36

 

Fullständig resultatlista från fyrsprinten finns i Eventor.

Skribent: Lars Henriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 

Saffrans Bodega-logotyp

dewire

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodväögen7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060-12 53 75
E-post: This is a mailto link