Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sprint-KM

02 JUN 2019 18:56
Här finns resultaten från årets Sprint-KM då 17 nya klubbmästare korades.
  • Skapad: 02 JUN 2019 18:56

Det är dessa som kan titulera sig sprintklubbmästare det närmaste året

H10 Tobias Opel
D10 Agnes Feil
H12 Alex Andersson
D12 Klara Edström
H14 Simon Nordlander
D14 Wilma Larsson
D16 Emma Johansson
H17-20 Hannes Lindahl
D17-20 Hanna Kjellin
H21 Anders Axling
D21 Kadri Kalvo
H40 Thomas Rex
D40 Kajsa Hedin
H50 Mattias Lindahl
H60 Peter Lorentzson
H70 Winn Björklund
D70 Christina Flordal

 

KM-resultatlista 2019  
     
  D10  
1 Agnes Feil 11:33
2 Ida Maria Hugozon 14:31
3 Ida Nyman Ericsson 20:06
4 Myra Hugozon 22:23
     
  H10  
1 Tobias Opel 11:54
2 Hugo Lindström 15:08
     
  D12  
1 Klara Edström 10:17
2 Emma Jakobsson 14:11
3 Klara Hedin 17:07
4 Wilma Lindström 21:25
     
  H12  
1 Alex Andersson 10:25
2 Ivar Granholm 13:38
3 Valter Hoffman 14:05
4 Linus Opel 16:09
     
  D14  
1 Wilma Larsson 13:50
2 Lovisa Dufva 13:57
3 Signe Feil 15:21
3 Alva Eliasson 15:21
     
  H14  
1 Simon Nordlander 11:55
2 Olov Norin 12:08
3 Mattias Larsson 13:07
4 Kasper Larsson 14:01
  Wilmer Rex ej godkänd
     
  D16  
1 Emma Johansson 20:12
2 Ebba Andersson 21:14
3 Amanda Schönfeldt 22:44
     
  D17-20  
1 Hanna Kjellin 16:57
2 Julia Nordlander 19:50
     
  H17-20  
1 Hannes Lindahl 14:39
2 Albin Kåren 15:25
3 Gustav Fraenell 15:37
4 Lukas Johansson 18:07
5 Robin Edlund 21:35
     
  D21  
1 Kadri Kalvo 18:48
2 Ellinor Fransson 19:51
3 Ana Matkovic 20:53
     
  H21  
1 Anders Axling 14:30
2 Erik Toomingas 16:06
3 Erik Jakobsson 16:41
4 Jonas Åkerdahl 18:28
5 Mats Johansson 22:26
6 Tony Dalebrand 25:52
     
  D40  
1 Kajsa Hedin 15:21
2 Irene Larsson 15:38
3 Kristina Nordlander 15:57
4 Sara Timner 16:10
5 Clary Rex 16:52
  Anne Opel ej godkänd
     
  H40  
1 Thomas Rex 15:26
2 Magnus Jonsson 16:51
3 Lars Henriksson 18:25
4 Magnus Edlund 21:04
5 Josef Andersson 21:12
     
  D50  
1 Annika Kardell 19:43
2 Anna-Karin Haglund 20:46
     
  H50  
1 Mattias Lindahl 12:15
2 Torbjörn Andersson 14:51
3 Peter Hansson 15:18
     
  H60   
1 Peter Lorentzson 19:37
2 Ove Jansson 20:02
     
  D70  
1 Christina Flordal 15:53
2 Inger Lorentzson 21:31
     
  H70  
1 Winn Björklund 16:06
2 Jon Flordal 17:16
3 Göran Berg 18:25
4 Ove Petersson 20:34
     
  EJ KM  
  BANA 1  
  Vladimir Efimovs 11:26
  Ruben Jensen 13:10
  Lisen Moberg 15:37
  Klemens Opel 17:49
  Astrid Flordal 22:56
     
  BANA 4  
  Astrid Rex 14:51
Skribent: Lars Henriksson
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 Dewire by Knightec

Saffrans Bodega-logotyp

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodvägen 7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060125375
E-post: This is a mailto link