Hoppa till sidans innehåll

Lagen till DM-stafetten

2018-08-21 22:22
Här hittar du alla lagen till DM stafetten.
  • Uppdaterad: 2018-08-25 14:32

Läs mer om stafetten (Startlistor, PM, etc) på: https://eventor.orientering.se/Events/Show/18694

För laguttagning i ungdomsklasserna tillämpas följande Policy: Laguttagningar stafetter
(notera att det är en lite annorlunda variant för DH13-16, läs mer nedan)

U1:

Sträcka Lag 1 Lag 2
1 (1,4km grön) Vidar Sjöblom Knut Lindholm 
2 (1,4km grön) Gustav Sjödin Ruben Jensen 

 


D10-12:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4 Lag 5
1 o 3 (1,3km vit)

Wilma Lindström

Nora Uddman

Freja Loré

Elisabet Engberg

Elsa Lake

Agnes Vågberg 

Klara Hedin

Agnes Feil 

Sara Jakobsson

Selma Ytterström 

2 o 4 (1,6km gul) Emma Jacobsson  Ella Ytterström Signe Feil Klara Edström Alva Eliasson 

 

H10-12:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4
1 o 3 (1,3km vit) Albin Tuvesson Herman Eliasson  Linus Opel 

Alexander Dufva

Axel Danielsson Johansson 

2 o 4 (1,6km gul) Emil Lundgren Ivar Granholm Alex Andersson Andrei Kuzmin 

 

D13-16:

Lottningen (som Livesändes på Höjdletarnas Instagram-konto på torsdag kvällen ca kl 20:25) gav följande lag:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4 Lag 5 Lag 6
1 o 3 (1,9km orange) Lisa Jakobsson Ebba Lindholm  Julia Nordlander Alice Larsson Emma Johansson  Elsa Granholm
2 o 4 (1,9km orange) Stina Lindholm  Ebba Andersson  Amanda Schönfeldt Tove Fraenell Ylva Sandström Astrid Rex

 

H13-16:

Lottningen (som Livesändes på Höjdletarnas Instagram-konto på torsdag kvällen ca kl 20:25) gav följande lag:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4 Lag 5 Lag 6 Lag 7
1 o 3 (1,9km orange) Mattias Larsson Hugo Nordlander  Simon Nordlander  Olov Norin 

Elis Liukkonen

 

Wilmer Rex Oskar Erlandsson
2 o 4 (1,9km orange) Jonne Liukkonen Petter Erlandsson Hannes Lindahl Edvin Lake Axel Lundgren Lukas Johansson  Oskar Vikström

 

D21:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4 Lag 5
1 o 3 (2,7km) Elin Svensson  Frida Vikström  Alice Palmgren  Elin Vedin  -
2 o 4 (2,7km)  Hanna Hugosson Kadri Kalvo  Johanna Sjölund  Charlotte Vikström 

 -

 

H21:

Sträcka Lag 1 Lag 2 Lag 3 Lag 4 Lag 5
1 o 3 (3,5km)  Peter Loré  Thomas Rex  Gustav Fraenell  Anders Axling  Eddie Edström
2 o 4 (3,5km)  Anders Erlandsson Ivan Kuzmin  Anders Vedin   Albin Kårén

 Tomas Edström

 

Lag 6 Lag 7
Fredrik Nordlander Pessi Liukkonen
Tobias Eliasson Erik Toomingas

 

D120:

Sträcka Lag 1
1 o 3 (1,7km) Ingrid Wiklander-Nylander
2 o 4 (1,7km) Ulla Hellman 

 

H140:

Sträcka Lag 1
1 o 3 (1,7km) Winn Björklund
2 o 4 (1,7km) Karl-Erik Norling 

Skribent: Thomas Rex
Epost: This is a mailto link

 

 

Hittaut logotype

Sundsvallsklassikern

 

Saffrans Bodega-logotyp

dewire

Länsförsäkringar-logga
Swedbank-logotype (Länk till Swedbank)

77profil-logo-333

Eurocon-logotyp

NIUorientering_rödbakgrund

 

ullmax2015

 

 

 

Postadress:
Sundsvalls OK - Orientering
Box 318
85105 Sundsvall

Besöksadress:
SOK-stugan, Bodväögen7
85105 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 060-12 53 75
E-post: This is a mailto link